افغانستانگزارش ها

شکایت باشنده‌گان بادغیس؛ از تأییدی شناس‌نامه‌ها پول جمع‌آوری می‌شود

شماری از باشنده‌گان بادغیس از جمع‌آوری پول در برابر تأییدی شناس‌نامه‌ها در این ولایت شاکی‌اند و می‌گویند که مسئولان ریاست احصائیه و معلومات بادغیس، برای تأییدی شناس‌نامه‌ از آنان پول می‌گیرند.

به گفتۀ باشنده‌گان، آنان ناگزیر اند برای تأییدی هر شناس‌نامه مبلغ ۱۰۰ افغانی پرداخت کنند که در شرایط کنونی توانایی پرداخت آن را ندارند.

باشنده‌گان بادغیس تأکید می‌کنند که این روند در دولت پیشین وجود نداشت. آنان از  مسئولان امارت اسلامی نیز می‌خواهند که برای تأییدی شناس‌نامه‌ها، پول اخذ نکنند.
احمد رحیمی، یک تن از باشنده‌گان بادغیس می‌گوید: « تذکرۀ خود را تأیید می‌کردیم به‌خاطر اخذ پاسپورت، از ما ۱۰۰ افغانی گرفته می‌شود که در دولت سابق این طور نبود. این یک ظلم است بالای مردم که در این شرایط سخت اقتصادی قرار دارند. خواهش ما از دولت این است که از این کار جلوگیری کنند.»
با این حال، مسئولان ریاست احصائیه و معلومات بادغیس گرفتن پول در برابر تأییدی شناس‌نامه‌ها را می‌پذیرند و می‌گویند که براساس فیصلۀ مقام‌های مرکزی، به‌منظور افزایش عواید دولت از تأییدی هر شناس‌نامه و توزیع فورم اخذ آن، از ۵۰ تا ۱۰۰ افغانی گرفته می‌شود.

به گفتۀ مسئولان ریاست احصائیه و معلومات بادغیس، از حدود دو ماه به این‌سو این روند آغاز و تاکنون بیش از ۲۰۰ هزار افغانی از تأییدی و فروش فورم‌های اخذ شناس‌نامه‌ها در این ولایت، جمع‌آوری شده است.

خبرگزاری توانا ــ عفیفه قیومی

مطالب مشابه

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to top button