ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه هشدارهای تازه‌ای صادر کرده است مبنی بر این که اگر ناتو پس از پیوستن فنلند و سویدن به ناتو، زیرساخت‌های نظامی در این دو کشور ایجاد کند، روسیه پاسخ متقابل خواهد داد. خبرگزاری‌های روسی به نقل از پوتین می‌گویند که او احتمال بروز تنش در روابط مسکو با هلسینکی و استکهلم به‌خاطر پیوستن فنلند و سویدن به ناتو را نمی‌تواند رد کند. رییس جمهور روسیه در یک کنفرانس خبری در عشق آباد، پایتخت ترکمنستان گفت: «ما مانند اوکراین با سویدن و فنلند اختلافات ارضی نداریم. اگر فنلند و سویدن بخواهند، می‌توانند به ناتو ملحق شوند. این به آن‌ها بستگی دارد.» با این حال وی هشدار داد: «اگر گروه‌های نظامی و زیرساخت‌های نظامی در این کشور‌ها مستقر شوند، ما مجبور هستیم در واکنش بالمثل تهدیدات مشابه را مطرح کنیم.» روسیه بارها هشدار داده است که پیوستن فنلند و سویدن به ناتو روسیه را وادار خواهد کرد تا تسلیحات هسته‌ای خود را در دریای بالتیک مستقر کند.

جهان گزارش ها
Spread the love

باستان‌شناسان مکسیکویی در قلب مرکز تاریخی  مکسیکو‌سیتی، محل دفن چهار کودک آزتک را کشف کردند که حدود پنج قرن پیش به خاک سپرده شده‌اند.

خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه، ۳۰ جون، گزارش داد که باستان‌شناسان مؤسسه ملی مردم‌شناسی و تاریخ مکسیکو، اسکلیت‌هایی را در داخل یک خانه‌ سنتی آزتک‌ها کشف کرده‌اند که قدمت آن‌ها بین سال‌های ۱۵۲۱ تا ۱۶۲۰ یعنی اوایل دوران استعمار این کشور تخمین زده شده‌ است.

این مؤسسه در بیانیه‌ای که این هفته منتشر کرد، گفت که کاوشگران به اشیای پیش از استعمار از جمله گلدان‌های سفالی، اشیای سرامیکی و مجسمه‌ای سنگی زنی که کودکی را در آغوش گرفته است، دست یافته‌اند.

محققان می‌گویند که کودکان پیدا شده به مرگ طبیعی مرده‌ و به سبک سنتی ماقبل اسپانیایی دفن شده‌اند.

آزتک‌ها بر یک امپراتوری حکومت می‌کردند که از خلیج مکسیکو تا اقیانوس آرام امتداد داشت و بخش بزرگی از مکسیکوی مرکزی امروزی را در بر می‌گرفت. پایتخت آزتک‌ها توسط فاتح اسپانیایی هرنان کورتز در سال ۱۵۲۱ فتح شد.

 

خبرگزاری توانا – شریف رحیمی

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *