افغانستانگزارش ها

سفیر روسیه در تاجیکستان: حدود ۶۰۰۰ تروریست در شمال افغانستان جابه‌جااند و در بهار سال آینده ممکن فعالیت‌شان بیش‌تر شود

خبرگزاری توانا: خبرگزاری تاس روسیه گزارش داده است که ایگور لیاکین فرولوف، سفیر روسیه در تاجیکستان گفته، که جنگ‌جویان وابسته به گروه‌های مختلف تروریستی در شمال افغانستان تهدیدی برای تاجیکستان می‌باشد.

او افزوده است که «تهدید به صورت جدی وجود دارد، بر بنیاد برخی گزارش‌ها، حدود ۶ هزار جنگ‌جو در مناطق شمالی افغانستان متمرکز شده‌اند. بزرگ‌ترین خطر از جانب سازمان‌های تروریستی است که شهروندان کشورهای آسیای میانه و برخی مناطق روسیه در آن حضور دارند‌، به شمار می‌رود، این سازمان‌ها شامل داعش، جماعت انصارالله و جنبش اسلامی ازبیکستان می‌باشند.»
آقای فرولوف اضافه کرد‌ه است: «همه می‌دانیم همین‌که در زمستان جاده‌های اصلی و راه‌ها از برف پوشیده شود، فعالیت‌های آن‌ها (گروه های تروریستی) کاهش می‌یابد، چیزی که در مناطق کوهستانی افغانستان معمول است. اما با تغییر فصل آنان فعالیت‌های شان را از سر می گیرند.»
این دیپلومات روسی تاکید می‌کند که باید آماده هر گونه اقدام‌های غافل‌گیرانه از جانب تروریست‌ها باشند. زیرا به قول او روابط طالبان با دیگر گروه‌های تروریستی مشخص نبوده و آینده‌ی این روابط را نمی‌توان پیش‌بینی کرد.
این درحالی‌ست که پیش‌تر امام علی رحمن، رئیس‌جمهور تاجیکستان از درگیری گروه‌های تروریستی در مرز افغانستان و تاجیکستان خبر داده و گفته بود که در حدود ۴۰ کمپ آموزشی تروریستی در شمال افغانستان وجود دارد.

باران سادات

مطالب مشابه

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to top button