افغانستانگزارش ها

جرگۀ‌ پشتون‌های پاکستان: حکومت منتخب در افغانستان ایجاد شود

ندای بلوچ: جرگۀ‌ قومی پشتون‌های پاکستان خواهان ایجاد یک حکومت منتخب از طریق انتخابات سراسری و لویه‌جرگه در افغانستان شده است.

این جرگه که در شهر بنو در ایالت خیبر پشتونخواه برای سه روز برگزار شده بود، با پخش یک اعلامیۀ ۲۵ ماده‌یی روز گذشته پایان یافت.

در اعلامیۀ پایانی این جرگه آمده که  گرفتن قدرت در افغانستان از طریق زور، غیرقانونی و خیانت به مردم است و باید یک نظام جمهوری مطابق با معیارهای جهانی در این کشور ایجاد شود.

جرگۀ‌ قومی پشتون‌های پاکستان هم‌چنان از بحران کنونی افغانستان ابراز نگرانی کرده و از سازمان ملل و کشورهای همسایۀ افغانستان خواسته است که با شهروندان این کشور کمک کنند و با افغان‌های مهاجر رفتار قانونی و انسانی داشته باشند.

در اعلامیه هم‌چنان آمده است که این جرگه تبیه سیم خاردار در امتداد خط دیورند را نمی‌پذیرد و می‌خواهد که تجارت و دادوستد میان باشنده‌گان دو طرف خط آزاد باشد و رفت‌وآمد بدون هیچ اسناد و مدرکی انجام شود.

برگزاری انتخابات و ایجاد حکومت منتخب از طریق آرای مردم، پیش از این از سوی شماری از مقام‌های پیشین افغانستان و برخی از کشورهای خارجی نیز مطرح شده است، اما امارت اسلامی به این خواسته‌ها پاسخی نداده و حکومت کنونی را مشروع و همه‌شمول عنوان کرده‌ است.

خواسته‌های پشتون‌های پاکستان در این جرگه که با شرکت هزاران تن برگزار شد، بیش‌تر مربوط به سیاست‌های دولتی آن کشور بود، اما هنوز دولت مرکزی و دیگر مقام‌های پاکستان واکنشی به این جرگه و خواسته‌های مطرح‌شده نداشته‌اند.

خبرگزاری توانا ــ بهار سینایی

مطالب مشابه

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to top button