افغانستاناقتصاد و توسعهجهانگزارش ها

مؤسسهٔ خیریه ترکی برای یک هزار خانواده های نیازمند و فقرا در کابل مواد غذایی توزیع نمود.

مسوولین مؤسسه خیریه ترکیه یا (IHH) با هماهنگی نهاد‌های حکومتی برای یک هزار خانواده های بی‌بضاعت و نیازمند در کابل مواد غذایی توزیع نمودند.
به گزارش خبرگزاری توانا؛ مجاهد کلیچ مسوول کمک‌های موسسه بشردوستانه ترکیه یا(IHH) امروز سه شنبه(31 جوزا سال 1401 هجری خورشیدی) هنگام توزیع بسته‌های مواد غذایی به نیازمندان و افراد بی بضاعت و فقرا گفت،که ما با هماهنگی نهاد‌های حکومتی در بخش‌های مختلف توزیع بسته‌های غذایی را برای افراد بی‌بضاعت، تقویت سکتور زراعت و اعمار مکان‌های عامه المنفعه با مردم افغانستان همکاری می‌کنیم”.
وی با بیان اینکه ما امروز هزار خانواده بی‌‍بضاعت کابلی را تحت پوشش کمک‌های غذایی خویش قرار دادیم گفت: ما درکنار کمک به هزار خانواده درکابل، دو روز قبل هم در ولایات کاپیسا و غزنی نیز برای هزار خانواده بی‌بضاعت بسته‌های غذایی توزیع کرده‌ایم.
آقای کلیچ افزود: ما در بخش ساختمانی نیز چندین شفاخانه، مکتب، مسجد و دارالایتام را در ولایات مختلف افغانستان برای مردم اعمار کردیم.
درهمین حال نوید احمد بارکزی مسؤول مطبوعاتی موسسه بشردوستانه ترکیه یا(IHH) گفت:” ما امروز برای یک هزار خانواده بی‌بضاعت و یتیم،که ازسوی نهاد‌های مختلف دولتی برای ما معرفی شده بودند مواد غذایی توزیع کردیم”.
آقای باریکزی گفت: بسته‌های امدادی ما شامل 25 کیلو آرد، یک سیر برنج، یک سیرلوبیا، 5 کیلو روغن، سه قوتی روپ و یک کیلو چای می‌باشد که برای نیازمندان توزیع شده است.
وی با بیان اینکه برنامه‌های امداد ما از 10 ماه به این طرف برای نیازمندان افغانستان جریان دارد گفت:” ما دربخش تقویت سکتور زراعت تا هنوز32 هزار نهال مثمرمثل انار، ناک و بویی که از کشورترکیه آورده شده بود را برای دهاقین برخی ولایات توزیع نمودیم”.
مسوول مطبوعاتی مؤسسه کمک های بشردوستانه ترکیه یا IHH از توزیع 200 راس گاو درعید قربان خبرداده گفت: ما گوشت گاو‌های قربانی شده در عید قربان را برای نیازمندان ولایات مختلف توزیع خواهیم کرد.
او تاکید کرد،که برنامه‌های امدادی ما به اساس پیشنهادات مقامات امارت اسلامی اجرا می‌گردد.
اما نیازمندان،که از این کمک‌های مستفید شده اند برتداوم چنین کمک‌های بشری تاکید کرده می‌گویند،که با شرایط پیش آمده در افغانستان این کمک‌ها کافی نمی‌باشند.
غلام سخی یکی از دریافت کننده گان کمک‌ها گفت:”ما ازاین کشور‌های کمک کننده راضی هستیم و از دیگر نهادهای کمک رسان ملی و بین المللی نیز توقع داریم،که دراین شرایط بد دست مردم افغانستان را بگیرند”.
هوما یکی دیگر از دریافت کننده گان این کمک‌ها گفت: ما امیدواریم،که کمک‌ها جهان به مستحقین واقعی آن رسیده و حیف و میل نشوند.
وی با بیان اینکه من مریض‌دارهستم گفت: کمک‌های بشر دوستانه جهان مکمل بدست مستحقین نمی رسند.
این کمک‌ها درحالی صورت می‌گیرد،که مردم افغانستان از فقر، بیکاری و خشک سالی بی سابقه در سال جاری شکایت می‌کنند.

سید احمد راشد کاشفی

مطالب مشابه

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to top button