افغانستانگزارش ها

کمک‌های اولیه برای تمام زلزله زده گان در سه ولایت افغانستان رسیده است.

مسوولان وزارت دولت در امور رسیده گی به حوادث حکومت سرپرست می‌گویند،که کمک‌های اولیه غذایی و غیر غذایی به زلزله زده گان رسیده اما مشکلات اساسی آنها تا هنوز حل نشده باقی مانده است.

به گزارش خبرگزاری توانا؛ مولوی شرف الدین مسلم معین وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث بعد از ظهر امروز شنبه(11 سرطان سال 1401 هجریدخورشیدی) در یک نشست خبری در کابل گفت: کمیته‌های امداد رسان برای زلزله زدگان ولایات شرقی کشور در ساحه حضور داشته و فعالیت‌های امدادی خویش را انجام می‌دهند.

مولوی شرف الدین مسلم گفت: کمک‌های اولیه غذایی و غیر غذایی مانند خیمه و کمپل برای آسیب‌دیده‌گان توزیع شده است اما مشکلات اساسی آنها مانند عدم سرپناه، مکتب، مسجد و آب آشامیدنی هنوز هم پا برجا است.

او تصریح کرد مشکل اساسی آسیب دیده‌گان عدم خانه و آب آشامیدنی است،که ما نمی‌توانیم تا دو ماه دیگر آنها را در زیر خیمه‌ها نگهداری کنیم.

معین وزارت دولت در امور رسیده گی به حوادث از رهبری حکومت سرپرست و جامعه جهانی خواست که در قسمت رسیده گی به مشکلات اصلی( خانه و تامین آب آشامیدنی) آسیب‌دیده گان توجه جدی کرده و تا سرد شدن هوا خانه‌‎های مردم را اعمار کنند.

گفتنی است،که حدود 11 روز قبل زمین لرزه به مقیاس 6.1 درجه بیشتر بخش‌های از افغانستان و پاکستان را تکان داده که مرکز آن در ولایت خوست افغانستان گفته شده بود.

در نتیجه این زمین لرزه یک هزار 16 تن شهید، 3 هزار و 6 تن زخمی و 17 هزار و 816 خانه در ولایات‌های پکتیکا و خوست و پکتیا تخریب و قسمآ ویران شده اند.

رهبر ام ارت اسلامی افغانستان از جامعه جهانی، نهاد‌های امداد رسان و تمامی سازمان‌های بشردوستانه خواسته اند،که در این فاجعه بزرگ به مردم افغانستان کمک کرده و از هیچ تلاش برای دست‌گیری آسیب دیدگان دریغ نکنند.

تا هنوز کمک‌های کشور‌های هند، پاکستان، ایران، چین و امارات متحده عربی به آسیب دیده‌گان رسیده و همچنان اتحادیه اروپا، امریکا انگلیس و دیگر کشور‌های غربی نیز تعهد کمک به زلزله زده گان را نموده است.

محمد شریف رحیمی، مجتبی محمدی و راشد کاشفی

مطالب مشابه

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to top button