افغانستانگزارش ها

مراسم عروسی بیش از 70 زوج جوان به گونه دسته‌جمعی در کابل برگزار گردید

مسوولین انجمن فرهنگی وصال کوثر به مناسبت عید سعید غدیر خُم جشن عروسی 70 زوج جوانی را که به دلیل مشکلات اقتصادی از برگزاری عروسی‌شان ناتوان بودند را به گونه دسته جمعی در کابل برگزار نمودند.

به گزارش خبرگزاری توانا؛ محمد ادریس رسولی مسوول انجمن فرهنگی وصال کوثر امروز سه شنبه(28 سرطان سال 1401 هجری خورشیدی) گفت،که ما امروز دهمین دور”عروسی دسته جمعی اسلامی آسان” را با حضور 70 زوج از نقاط مختلف شهر کابل و ولایات برگزار کردیم”.

وی بیان داشت: در این برنامه از اقشار مختلف با زبان‌ها و مذاهب مختلف اسلامی شرکت کردند و این فرهنگ روز به روز درحال نهادینه شدند در جامعه ما می‌باشد.

آقای رسولی گفت: 7 سال قبل در اولین دور”عروسی دسته جمعی اسلامی آسان” چهار زوج شرکت کرده بودند اما امروز در دهمین دور این برنامه بیش از 100 دواطلب شرکت کرده بودند که 70 زوج را شامل برنامه ساختیم.

او افزود:” حدود 10 زوج‌ از ولایات مختلف شرکت کرده‌اند و 60 زوج دیگر از نقاط مختلف شهر انتخاب شدند”.

رئیس انجمن فرهنگی وصال کوثر با بیان اینکه ما امروز 4 هزار مهمان در این برنامه داریم گفت:” این برنامه حدود یک میلیون افغانی هزینه برداشته که تمام مصارف آنرا به شمول جهیزیه زوجین را انجمن فرهنگی وصال کوثر پرداخت کرده‌اند”.

او افزود: ما در9 برنامه قبلی خویش حدود 50 قلم جهیزیه برای زوجین در نظر می‌گرفتیم اما این بار به دلیل کسر بودجه 20 قلم وسایل برای زوجین در نظر گرفته شده که برای آنها تسلیم می‌دهیم.

آقای رسولی هدف اصلی این برنامه را جلوگیری از فحشا و منکرات، مصارف هنگفت، چشمی هم‌چشمی‌های مردم و عنعنات پوچ که ریشه در دین و فرهنگی ملی ما ندارند، عنوان کرد.

علمای دین هم از برگزاری چنین برنامه‌ها استقبال کرده و ازدواج‌های آسان را فرهنگی اصلی اسلامی و افغانی عنوان می‌کنند.

آیت الله شیخ چنداولی گفت:” برادران و خواهران که امروز جشن عروسی‌شان را در بین دو عید بزرگ(عید قربان و عید سعید غدیر خُم) برگزار کرده‌اند را به فال نیک گرفته و از گناه و معصیت دوری کنند تا فرزندان خدمت‌گذار به دین و وطن را به جامعه تقدیم نمایند”.

زوجین که در این برنامه شرکت کرده و زندگی مشترک خویش را آغاز نمودند با ابراز خوشحالی از چنین‌ برنامه‌ها، بر تداوم آن به منظور دست‌گیری جوانان که توان ازدواج‌شان را ندارند تاکید می‌کنند.

سید جاوید علوی یکی از دامادان گفت: ما حدود یک سال نامزد شدم اما به دلیل مشکلات اقتصادی توان برگزاری عروسی خود را نداشتم، امروز خوشحال هستم که انجمن وصال کوثر این زمینه را برایم مساعد کرده تا عروسی اسلامی و آسان خویش را در کنار دیگر برادران خود جشن بگیرم.

جواد حسنی یکی دیگر از اشتراک کنند‌ه گان این برنامه گفت:” از اینکه امروز زندگی مشترک خویش را آغاز کردم بسیار خوشحال هستم و از برگزار کنندگان این برنامه تشکر می‌کنم”.

آقای حسنی می‌گوید که از یک و نیم سال به این طرف نامزد بودم اما به دلیل مشکلات اقتصادی و با تفاهم اعضای خانواده خودم و خُسرم شامل این برنامه شدم.

گفتی است،که ازدواج‌ها در افغانستان به یک امری بسیار پرهزینه تبدیل شده‌اند که به طور سنتی شامل جهیزیه‌های سنگین، هدایای گران قیمت و مهمانی‌های مجلل می‌شوند و اکثر خانواده‌ها به دلیل مشکلات اقتصادی از برگزاری جشن عروسی جوانان‌شان ناتوان هستند،که این امر منجر به مهاجرت‌های غیر قانونی جوانان به کشور‌های منطقه و فرامنطقه می‌گردد.

سید احمد راشد کاشفی

مطالب مشابه

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to top button