پانزده تیم سیار صحی و تغذیه ازسوی موسسه رفاه و بشر دوستانه، در کابل آغاز به فعالیت کرد

افغانستان گزارش ها
Spread the love

مسئولان موسسه رفاه و بشر دوستانه در هماهنگی با ریاست صحت عامه ولایت کابل و حمایت مالی یونیسف 15 تیم صحی سیار را به منظور ارایه خدمات صحی و تغذیه در مناطق دوردست کابل فعال کردند.
به گزارش خبرگزاری توانا؛ این تیم‌ها امروز سه شنبه(19 دلو سال 1400 خورشیدی) فعالیت خویش را در بخش‌های ارائه خدمات صحی و تغذیه در ولسوالی‌های دورست و صعب العبور ولایت کابل رسمآ آغاز نمودند.
داکتر احمد جاوید الکوزی مسئول این موسسه هنگام آغاز به فعالیت تیم‌های سیار صحی و تغذیه گفت: “این تیم‌ها به حمایت مالی صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد(یونیسف) توسط موسسه رفاه و بشر دوستانه(OWH) در هماهنگی نزدیک با ریاست صحت عامه ولایت کابل ایجاد گردیده است”.
داکتر الکوزی گفت: “هر تیم دارای 6 کارمند صحی می‌باشد، که به هدف دسترسی مردم روستانشین و افرادی‌که به خدمات صحی دسترسی اندک دارند، آغاز به فعالیت کرده است”.
او افزود: “یکی از اهداف اصلی این تیم‌ها کاهش سوء تغذیه اطفال و همچنان کاهش مرگ و میر زنان در سن بارداری برای مردم در ولسوالی‌ها و روستا‌های ولایت کابل می‌باشد”.
داکتر الکوزی گفت: ” ما بر علاوه 15 تیم سیار صحی و تغذیه در ولایت کابل 5 تیم سیار صحی و تغذیه در ولایت لغمان و 2 تیم دیگر را در ولایت ارزگان داریم که فعالیت دارند”.
در همین حال داکتر مولوی عبدالقدوس بریالی رئیس صحت عامه ولایت کابل گفت: “ما امیدواریم که تیم‌های سیار صحی موسسه رفاه و بشر دوستانه صادقانه برای باشندگان دور دست ولایت کابل خدمات صحی را ارائه کنند”.
داکتر بریالی گفت: ” تیم نظارتی ریاست صحت عامه ولایت کابل از تیم‌های سیار صحی ایجاد شده و همچنان عرضه خدمات صحی در شفاخانه‌های دولتی نظارت قوی دارند”.
وی با بیان اینکه عرضه خدمات صحی در شفاخانه‌های دولتی رضایت‌بخش نیست گفت: “تشخیص در شفاخانه‌ها صورت نمی‌گیرد، داکتران به اساس گفته‌های مریض نسخه می‌دهند و از سوی هم رفتار مناسب با مریضان ندارد”.
داکتر بریالی بر عرضه خدمات صحی بهتر تاکید کرده، از داکتران شفاخانه‌ها خواست که با حوصله در تشخیص مریضان کوشا باشند و با مریضان رفتار مسلکی طبی داشته باشند.
گفتنی است که موسسه رفاه و بشر دوستانه یک سازمان غیر دولتی مستقل است، که چهار سال قبل تاسیس گردیده و تا حال در عرصه‌های صحت، تحقیقات صحی در ولایات مختلف کشور فعالیت‌های چشم‌گیر داشته اند.
سید احمد راشد کاشفی

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *