جهانگزارش ها

خواهر رهبر کوریای شمالی: اگر کوریای جنوبی جنگ را انتخاب کند، با سلاح هسته‌ای حمله می‌کنیم

تنش‌های لفظی بین مقام‌های کوریای جنوبی و کوریای شمالی افزایش یافته است. خواهر رهبر کوریای شمالی بار دیگر همسایه کشورش کوریای جنوبی را به حمله هسته‌ای تهدید کرده است. این دومین هشدار او در جریان یک هفته به کوریای جنوبی است.

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه، ۱۶ حمل گزارش داد که کیم یو جونگ، خواهر رهبر کوریای شمالی در واکنش به سخنان وزیر دفاع کوریای جنوبی گفته است که کشورش مخالف جنگ است، اما اگر همسایه‌اش رویارویی نظامی را انتخاب کند یا حمله پیش‌گیرانه انجام دهد، در آن صورت نیروهای هسته‌ای کوریای شمالی باید حمله کنند.

کیم یو جونگ که یکی از مقامات ارشد دولت و حزب حاکم کوریای شمالی است، به گزارش خبرگزاری یونهاپ،  اظهارات اخیر وزیر دفاع کوریای جنوبی در مورد حملات به کوریای شمالی را «اشتباه بسیار بزرگ» توصیف کرده است.

سو ووک، وزیر دفاع کوریای جنوبی، روز جمعه گفته بود که ارتش کشورش دارای انواع موشک با برد طولانی، دقت و قدرت قابل توجه است و قابلیت اصابت دقیق و سریع به هر هدفی در کوریای شمالی را دارد.

مقام‌های کوریای شمالی هشدار داده‌اند که در صورت انجام هر گونه «اقدام نظامی خطرناک» مانند حمله پیش‌گیرانه از سوی کوریای جنوبی، پیونگ یانگ اهداف اصلی در سئول را نابود خواهد کرد.

خواهر رهبر کوریای شمالی گفته است که پیونگ یانگ مخالف جنگ است، زیرا سبب ویرانی می‌شود و کشورش کوریای جنوبی را دشمن اصلی خود نمی‌داند.

او گفته است: «به عبارت دیگر، این بدان معنا است تا زمانی که ارتش کوریای جنوبی اقدام نظامی علیه کشور ما انجام ندهد، هدف حمله ما تلقی نخواهد شد».

خواهر رهبر کوریای شمالی افزوده است: «اما اگر کوریای جنوبی به هر دلیلی – چه با قضاوت نادرست کور شده باشد یا نه – اقدام نظامی مانند حمله پیش‌گیرانه را که توسط سو ووک تبلیغ می‌شود، انتخاب کند، وضعیت تغییر خواهد کرد. در این صورت، کوریای جنوبی خود به یک هدف تبدیل خواهد شد.»

کیم یو جونگ هشدار داده است که اگر ارتش کوریای جنوبی حتا یک اینچ (۲.۵ سانتی متر) از خاک کوریای شمالی را نقض کند، با یک «فاجعه وحشتناک غیرقابل تصور» روبرو خواهد شد و نیروی رزمی هسته‌ای کوریای شمالی ناگزیر باید به وظیفه خود عمل کند.

او می‌گوید که این فقط یک تهدید نیست، بلکه توضیح مفصلی از واکنش کوریای شمالی به اقدام نظامی احتمالی بی‌پروا از سوی کوریای جنوبی است.

کوریای شمالی در سال جاری چندین موشک را آزمایش کرده است. این موضوع کوریای جنوبی را نگران کرده است.

خبرگزاری توانا ــ شگوفه سادات خالقی

مطالب مشابه

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to top button