افغانستانگزارش ها

وزارت اطلاعات و فرهنگ به منظور ترویج مطالعه سمیناری را برگزار نمودند

 

وزارت اطلاعات و فرهنگ به منظور ترویج فرهنگ مطالعه در افغانستان، سمینار یک روزه را تحت نام (ترویج نمودن مطالعه) در تالار بین المللی مطبوعات این وزارت برگزار نمودند.

به گزارش خبرگزاری توانا: مولوی عتیق الله عزیزی معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ امروز دوشنبه (9 جوزای سال 1401) هجری خورشیدی صحبت کرده بر اهمیت مطالعه کتاب تاَکید نمود و مطالعه را یکی از عوامل مهم پیشرفت بشر عنوان کرد.

عزیزی همچان گفت: “جوانان افغان که تازه از گرداب جنگ بیرون آمده اند اکنون باید بر مطالعه و خواندن کتاب روی آورده و خود شان را به زیور علم آراسته نمایند”.

نامبرده افزود که: “وزارت اطلاعات و فرهنگ متعهد است که برای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در کشور زمینه بهتری را مساعد کند”.

در همین حال قاري عبیدالله حنیف رئیس کتابخانه های عامه از شهروندان کشور خواست، که در کنار کارهای روزمره شان برای مطالعه نیز وقت بگذارند.

حنیف افزود که: “مطالعه یگانه راه نجات از افتادن در دام بازی های سیاسی است”.

موصوف برای ترویج فرهنگ مطالعه در کشور همکاری مردم را مهم دانست و گفت که والدین باید اطفال شان را برای مطالعه تشویق نمایند

اشتراک کننده گان این سمینار کتاب را بحیث نقطه وصل بین تمدن ها یاد نموده و برای حفظ هویت فرهنگی کشور مطالعه را مهم دانستند.

در پایان اشتراک کننده گان این گونه سمینارها را برای ترویج فرهنگ مطالعه در کشورمهم دانستند و بر ادامه این روند تاَکید کردند.

قابل یاد آوریست، که برای ترویج فرهنگ مطالعه در افغانستان در سال ۱۳۴۴ کتابخانه عامه تاسیس گردیده بود،که در حال حاضر ۹۵ کتابخانه عامه دولتی و همچنان ۲۸ کتابخانه عامه خصوصي در کابل فعالیت دارند.

سید احمد راشد کاشفی

مطالب مشابه

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to top button