افغانستانگزارش ها

انجمن صنعت‌کاران افغانستان خواستار توجه جدی از سوی حکومت سرپرست به مشکلات‌شان شدند.

مسوولین انجمن صنایع افغانستان خواهان حل مشکلات‌شان از سوی حکومت سرپرست ام/ارت اسلامی شده می‌گویند،که توجه به صنعت‌کاران و سرمایه گذاران، افغانستان را به یک کشور صنعتی تبدیل می‌کنند.
به گزارش خبرگزاری توانا؛ عبدالجبار صافی رئیس انجمن صنایع افغانستان امروز شنبه(4 سرطان سال 1401 هجری خورشیدی ) در یک نشست خبری در کابل از دیدار ملا هبت الله آخوند زاده رهبر ام/ارت اسلامی افغانستان با شمار از تاجران ملی افغانستان استقبال کرده گفت: اگر ام/ارت اسلامی در قسمت مشکلات صنعت کاران توجه جدی داشته باشند افغانستان به زودی به یک کشور صنعتی تبدیل می‌شود.
آقای صافی گفت:” ما در حکومت‌های قبلی به دلیل عدم امنیت، فساد و اخاذی‌های غیر قانونی میلیون ها دالر سرمایه خویش را از دست دادیم”.
وی با بیان اینکه محو بیکاری، فقر و جلوگیری از فرار مغز‌ها نیازمند یک برنامه دقیق اقتصادی است گفت: افغانستان از لحاظ داشتن منابع طبیعی یک کشور غنی است و در قسمت استخراج آن باید از سرمایه‌گذاران و صنعت کاران داخلی و خارجی دعوت شوند.
رئیس انجمن صنایع افغانستان خواستار ایجاد یک پالیسی منظم اقتصادی از سوی حکومت شده گفت: ما سالانه 7 میلیارد دالر واردات داریم،توجه و حمایت حکومت از صنعت‌کاران می‌توانند ما از این وضعیت نجات داده و افغانستان را تبدیل یک کشور صادراتی و صنعتی سازد.
در همین حال نجیب الله صدیقی معاون انجمن صنایع افغانستان گفت: در حال حاضر مشکل اساسی ما کمبود برق است،که باید حکومت در این قسمت توجه بنیادی داشته باشد تا دیگر کلید برق ما در دست همسایه‌ها نباشد.
او افزود: توجه به صنعت کاران و معادن افغانستان ما را از مشکلات موجود فقر، بیکاری و فرار مغز‌ها نجات داده به زودی افغانستان ازهر لحاظ خود کفا می‌گردد.
با آنکه در 20 سال گذشته‌ حکومت‌ها برای حل مشکلات صنعت‌کاران و چالش‌های اقتصادی مردم افغانستان تاکید می‌کردند اما صنعت‌کاران می‌گویند،که مشکلات اقتصادی و دیگر چالش‌های مردم افغانستان ناشی از فرصت‌سوزی‌های مسوولان حکومت‌های پیشین بوده که در قسمت محو فقر و بیکاری کار‌های بنیادی را انجام ندادند.
یارمحمد کوچی یکی از صنعت‌کاران کشور گفت:” ما خواهان توجه جدی حکومت سرپرست برای حل کمبود برق صنعت‌کاران افغانستان هستیم”.
گفتی است،که درحال 4 هزار فابریکه صنعتی در افغانستان فعال است که 66 قلم ضروریات افغانستان را تامین می‌کنند.
مسوولان انجمن صنعت‌کاران افغانستان در این نشست خبری خواهان رسیده گی برای زلزله‌زده‌گان هفته قبل در ولایات شرقی افغانستان نیز شده می‌گویند،که انجمن صنایع افغانستان تا هنوز 15 میلیون افغانی کمک را به آسیب‌دیده گان زمین لرزه ولایات پکتیکا،خوست و پکتیا جمع‌آوری نموده است.
مسوولین این انجمن خواستار تشکیل یک کمیته حکومتی جهت توزیع شفاف کمک‌ها داخلی و خارجی به آسیب‌دیده گان زمین لرزه اخیر شدند.

سید احمد راشد کاشفی

مطالب مشابه

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to top button