مجمع علمأ و متنفذین تشیع افغانستان خواستار ادامه کمک‌های  بشر دوستانه از سوی جامعه جهانی برای مردم  افغانستان شدند.

افغانستان گزارش ها
Spread the love

پس از آنکه شماری از  موسسات امداد رسان داخلی و خارجی بنابر حضور نیافتن بانوان در کار خدمات کمک رسانی شان را به حالت تعلیق درآوردند اکنون مسوولین در مجمع علمأ و متنفذین تشیع افغانستان در یک نشست خبری در کابل خواستار ادامه کمک‌های بشر دوستانه توسط جامعه جهانی برای مردم  افغانستان شده می‌گویند،که جامعه جهانی باید در قبال  مردم افغانستان مسوولیت انسانی و اخلاقی خود را انجام بدهند .
به گزارش خبرگزاری توانا : امروز سه شنبه چهارم دلو سال 1401 هجری خورشیدی سید حسن فاضل زاده رئیس عمومی مجمع علماء و متنفذین تشیع افغانستان در یک نشست خبری  حضور داشتند گفت،که  بیش از چهل سال می شود که  در افغانستان جنگ وضعیت اضطراری را در افغانستان بوجود آورده اند.
فاضل زاده وضعیت اقتصادی مردم را وخیم خوانده ادامه داد که تعلیق کمک‌ کشور های جهان به مردم افغانستان فاجعه بشری را در این کشور بوجود خواهد آورد.
اقای فاضل زاده همچنان از جامعه جهانی خواست،که با توجه به وضعیت بدی اقتصادی مردم افغانستان تداوم کمک‌های بشری خویش را با مسائل سیاسی ربط نداده و به جای تعلیق کمک‌های بشر دوستانه خویش، برنامه‌های امدادی را در افغانستان  افزایش بدهند.
او در ادامه از ام ارت اسلامی نیز خواست،که باید زمینه گفتمان ملی را جهت حل بحران‌های موجود در کشور مساعد ساخته و همچنین زمینه‌ساز کمک‌های بیشتر جهان به افغانستان باشند.
محمد احسانی رئیس کمیسیون حل منازعات این مجمع که نیز در این کنفرانس خبری حضور داشت گفت،که در این شرایط دشوار امروز کشور ما  ۹۵ درصد کمک‌های جامعه جهانی به افغانستان قطع و یا کاهش پیدا نموده اند.
آقای احسانی بر حفظ جان شهروند تاکید کرده گفته،که در قدم اول حفظ جان  مردم مهم است و در قدم بعدی مطالبات حقوق آنها.
او از حکومت سرپرست نیز خواست،که در مشوره با علمای کشور الگوی مناسبی از حجاب و مکان مصون  کار و تحصیل را برای زنان مساعد سازند زیرا این امر از مکلفیت‌ های اساسی امارت اسلامی است.
از سوی هم سید عباس موسوی عضو کمیسیون حل منازعات مجمع علمأ و متنفذین افغانستان گفت،که مردم در شرایط کنونی با فقر و تنگ دستی، دست و پنجه نرم کرده و بیشتر نیازمند کمک‌های بشری جهان می‌باشد.
این همه در حالی است،که چندی پیش وزارت کار امور اجتماعی ام ارت اسلامی در یک اعلامیه‌ای حضور بانوان در نهادهای ملی و بین‌المللی را ممنوع اعلان کرد و پس ازین شماری زیادی از سازمان های کمک رسان ادامه فعالیت های بشردوستانه خود را در افغانستان به حالت تعلیق درآوردند.

سید احمد راشد کاشفی

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *